Repasovnik.cz - Elektro nářadí se slevami až 56 %!

close

Roušky a respirátory

VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI

Věděli jste, že každým nákupem přispíváte na dobrou věc, a to konkrétně policistům, hasičům, seniorům a nemocnicím v našem kraji?

Za každý nákup roušek a respirátorů v našem obchodě darujeme zdarma část skladových zásob potřebným a lidem v první linii v boji proti koronavirovému onemocnění.

Víte, jak ochranné pomůcky správně používat?

V první řadě si představme, čím si můžeme zakrýt nos a ústa tak, abychom ochránili sebe a své okolí.

Třívrstvá ochranná rouška

ROUŠKA

Ve stávající situaci slouží roušky primárně jako vzájemná ochrana dosud potenciálně zdravé osoby: „Já chráním Tebe a Ty chráníš mě“.

Jednorázové roušky mohou být používány opravdu jen jednorázově.
V situaci, kdy máme k dispozici jen jednu roušku, musíme použít na ochranu obličeje jinou ochrannou pomůcku, např. šálu, šátek či kapesník.
S rouškou je při nasazování a odkládání třeba zacházet tak, jako s kontaminovaným materiálem.

Jednorázovou roušku je nutné po použití zlikvidovat. Doporučujeme použitou roušku zabalit do igelitového sáčku a ten uzavřený vyhodíme do směsného odpadu.


Pro bavlněné roušky platí stejná pravidla pro nasazování a odkládání jako u roušek jednorázových (viz výše), ale dají se bez problémů používat opakovaně – jen je třeba pečovat o jejich náležitou dekontaminaci:

  • vypráním v pračce, optimálně na 90 °C, usušením + vyžehlením „ze všech stran“ žehličkou nastavenou na maximální teplotu,
  • vyvařením v hrnci (20 minut varu v mýdlové vodě) + usušením + vyžehlením „ze všech stran“ žehličkou nastavenou na maximální teplotu.

Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

Respirátor FFP2 / KN95

RESPIRÁTOR

Posouzení, zda použít k zakrytí obličeje látkovou roušku či respirátor, závisí
na zhodnocení rizikovosti prostředí, ve kterém se pohybujeme a činnost, kterou provozujeme. Používání speciálních ochranných pomůcek na nesprávných místech může mít za následek jejich nedostatek.

Respirátory FFP2 jsou vhodné pro profese jako jsou praktičtí a ostatní lékaři, ambulantní specialisté, lékárníci. Dále jsou tyto respirátory vhodné pro zdravotnický personál na odběrových místech a zubní lékaře, kteří by měli mít respirátory doplněny štítem. Respirátory FFP2 jsou vhodné také pro prodavače, řidiče MHD, hasiče, policisty a příslušníky armády, pokud jsou v častém přímém styku s veřejností. V neposlední řadě také v potravinářském průmyslu, v tzv. čistých provozech.


Pro běžné občany, ostatní profese a činnosti, včetně pracovníků v průmyslu či potravinářství, jsou doporučovány roušky jednorázové nebo i látkové, případně respirátory FFP1.

Vzhledem k celosvětovému nedostatku ochranných pomůcek je akceptovatelné použití stejného respirátoru, pokud není respirátor poničen, znečištěn či kontaminován. A to pouze za předpokladu správného zacházení a dodržování hygienických podmínek.

Zásady manipulace s rouškami a respirátory

  • Před nasazením si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, totéž platí i pro sundání ochranné pomůcky.
  • Roušku/respirátor nasazujte za gumičky, tkalouny, nedotýkejte se chránicí části.
  • Roušky se na obličeji v průběhu nošení nedotýkejte.
  • Muži pamatujte i na ochranu vousaté části tváře.
  • V masce zbytečně nemluvte, uvolňujete kapénky.
  • Po dvou hodinách roušku vyměňte.
  • Po použití roušku buď vyhoďte, nebo přikročte k její dezinfekci, viz návod výše.
  • Čisté roušky skladujte v uzavřené nádobě.